Barbora

Barbora Botošová sa narodila 18.8. 1987 v Bratislave v známej hudobníckej rodine. Už od malička bola obklopená hudbou a hudobníkmi, preto bolo samozrejmé že cit k hudbe a umelecké nadanie ju neobídu. Už ako žiačka základnej umeleckej školy s úspechom absolvovala celoslovenské husľové súťaže, na ktorých sa ocitla v zlatých pásmách. Na súťaži Prešporský Paganini získala 1.miesto. Na kozervatórium bola prijatá ešte počas štúdia základnej školy, ako mimoriadny študent. Na konzervatóriu a následe aj na VŠMU študovala v triede Prof. Petra Michalicu. Od roku 2002 až do roku 2007 sa každé leto zúčastňovala letných kurzov profesora Jindřicha Pazderu ( AMU , Praha) . Na VŠMU absolvovala aj kurz kompozície pod vedením Ľubice Čekovskej, ktorý ju výrazne ovplyvnil. V roku 2012 úspešne ukončila štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Počas štúdia na VŠMU sa Barbora rozhodla , že je čas splniť si svoj veľký sen – založiť si svoju vlastnú kapelu.

Rozhovor sme.sk : Vnučka Berkyho-Mrenicu: Nespolieham sa na hudbu v krvi

               

V roku 2008 založila kapelu Bohémiens (Bohémovia) , na ktorej čele stála mladá vtedy iba 21 ročná huslistka – primáška, podľa vzoru legendárnej Cinky Panny. Kapela odohrala niekoľko koncertov a festivalov na Slovensku aj v zahraničí. Svojim strhujúcim, jedinečným a temperamentným vystúpením nie raz zodvihli ľudí zo stoličiek.

 Od roku 2010 pôsobí v organizácii Divé maky , ktorá sa venuje talentovaným rómskym deťom zo sociálne znevýhodnených podmienok. Ako lektorka a umelecká vedúca sa okrem vedenia talentovaných detí podieľala na tvorbe hudobného nosiča Divých makov (2012), ktorý sa nahral zo živého vystúpenia koncertu Divých makov na Cigánskom Bašaveli 2013. Podpísala sa pod hudobné aranžmány a dramaturgiu koncertov.

Barbora s deťmi z Divých makov na medzinárodnom festivale Cigánsky Bašavel 1150381_10201839358773664_137443332_n

Barbora participovala na projekte s výborným mladým režisérom Jurajom Kiliánom, kde bola spoluautorkou a autorkou hudby k filmovej trilógii poviedok s názvom Intrigy. Barbora je taktiež členkou zoskupenia Violin orchestra Bratislava, ktoré vedie jej otec – umelecký vedúci a aranžér Eugen Botoš st. V zoskupení pôsobí spoločne aj so svojim bratom Eugenom Botošom ml. a tvoria tak silnú rodinnú hudobnú tradíciu spoločne na jednom pódiu.

Venuje sa aj komornej hudbe – pôsobí v rôznych komorných zoskupeniach The Ladies – duo s harfou alebo duo s gitarou, trio alebo kvarteto. V roku 2013 založila kvarteto Women Rebels -originálne kvarteto , dokazujúce, že nie každé ženské zoskupenie stavia svoje “umenie” na nehudobných prednostiach. Kvarteto je zložené zo študentiek a absolventiek VŠMU. Ako vedúca zoskupenia tvorí aj kompozície a úpravy pre zoskupenie.

Duo s gitaristom Romanom Horváthom